Loading...

Hentbol oyununu oynayan her takım 7 kişiden oluşur. 150 ülkede resmi olarak oynanan spor oyunudur. Hentbol oyunun ana prensibini sıçrayarak atış gerçekleştirmek oluşturur. Bir hentbol oyuncusu, sıçrayarak ve piston benzeri hareketlerle, topu rakip takımın kalesine atmayı hedefler. oynandığı ilk yıllarda 11 kişiden oluşan takımlar halinde oynanırdı. Ancak günümüzde oynanan hentbol oyununda takım oyuncularının sayısı 7’ye indirilmiştir. Hentbol çim sahalar yerine günümüzde spor salonlarından oynanan bir spor faaliyeti haline dönüşmüştür.

Hentbol oyununda esas amaç, rakip takımın kalesine gol atmaktır. Hentbol oyunun en temel hareketlerinden biri de topu elle atmaktır. 

Bireylerde  beden ve ruh sağlığını arttırır
Esneklik ve dayanıklılığı geliştirir.
Hareket halindeyken düşünmeyi öğretir.
Kendine güvenmeyi ve disiplinli olmayı sağlar.
İyi bir fiziksel kondisyonun yanı sıra dayanıklılığı artırmaya yönelik mükemmel bir antrenman yapılması ve bunun kusursuz bir kural bilgisi ve teknik bilgiyle birleştirilmesi gerekir.
Kişiler birbiri ile iletişim halinde ve iş birliği içerisinde hareket ederler. Hentbol ile ilgilenen bir kişinin grup ile hareket etme ve grup çalışması becerileri artar.
Hentbol oynayan kişi çok hızlı hareket etmelidir. Hızlı karar vermeli ve kararı uygulamalıdır. Bu sebeple hentbol oynamak kişinin hızlı düşünüp kararlarını hızlı uygulamasına neden olur.
Hentbol disiplin gerektiren bir spor dalıdır. Düzenli antrenmanı ve sağlıklı beslenmeyi beraberinde getirir. Bu sebeple hentbol oynayan kişi disiplin içerisinde hareket etmelidir. 

Hentbol

Merkezler

Bu eğitimin verildiği merkezlerimiz.