Loading...

Atletizm Eğitimi

Bilinenin aksine atletizm içerisinde sadece koşma eylemini barındırmaz. Atletizm ile uğraşan sporcular koşu kabiliyetlerinin yanında atlama, yürüyüş ve atma kabiliyetlerini de göstermektedir. Çok yönlü bir spor dalı olan atletizm, kişinin kaslarını en yüksek verimle çalıştırmasına yarayan bir spor dalıdır.

Atletizm branşlarının neler olduğuna gelince…

Koşu: Kısa, orta ve uzun mesafe, engelli koşu ve bayrak koşularından oluşur.

Yürüyüş: Kadınlarda 10, erkeklerde 20 ve 50 km yürüyüşleri.

Atlamalar (alan yarışı): Üç adım atlama, uzun atlama, sırıkla atlama ve yüksek atlama.

Atmalar (alan yarışı): Disk atma, çekiç atma, gülle atma ve cirit atma.

Kros ve dağ koşuları: Açık arazide zaman zaman çamurlu zeminde koşulan kros koşusudur. Krosun mesafesi 10 kilometreye kadar varan ve irtifa yüksekliğinin 300 metreyi aştığı versiyonu dağ koşusudur.

Çoklu branşlar:

  • Açık havada erkeklerin dekatlon (onlu yarışma) atletizmin on dalı olan 100 metre koşu, 110 metre engelli koşu, Uzun atlama, Disk atma, Gülle atma, Sırıkla atlama, Yüksek atlama, Cirit atma, 400 metre koşu, 1.500 metre koşuları.
  • Kadınların ise heptatlon (yedili yarışma) 100 m Engelli Koşu, Yüksek Atlama, Gülle Atma, 200 m Koşu, Uzun Atlama, Cirit Atma, 800 m koşuları.
  • Salonda erkekler heptatlon (yedili), 60 metre koşu, 60 metre engelli koşu, Yüksek atlama, Sırıkla yüksek atlama, Uzun atlama, Gülle atma,1000 metre koşuları.
  • Kadınlar ise pentatlon (beşli yarışma) 60m Engel, Yüksek Atlama, Gülle Atma, Uzun Atlama, 800 metre koşuları.
Atletizm Eğitimi

Merkezler

Bu eğitimin verildiği merkezlerimiz.